OSB OSB Plaka İthal OSB Yerli OSB OSB Fiyatları OSB Nedir OSB Ölçüleri OSB Levha OSB Ebatları OSB Fiyat Listesi OSB Levha Fiyatları


Koçist Orman Ürünleri kurumsal yapılanmasını tamamlama yolunda, tüm çalışanları ile topyekün mükemmelleşme felsefesine inanmış, müşteri ve sektör odaklı yaklaşımı ile daha kaliteli hizmet için gerekli yatırımları gerçekleştirmek ve teknolojinin olanaklarından tam anlamıyla faydalanarak “insan”ın hizmetinde bir şirket olmaktır.

OSB nedir ?

OSB–(Oriented Strand Board,Orıented Structurel Board) (Yönlendirilmiş Yongalevha)

Yönlendirilmiş yongalardan yongalevha yapımı 1940’ların sonu ve 1950’lerin başlarında Amerika’da Armin Elmendorf’un ve Almanya’da Wilhelm Klauditz’in çalışmalarına dayanmaktadır. Dünya’da kontrplak yapımında kullanılan kalın çaplı soymalık ağaç kapasitesinin azalması, fiyatlarının artması ve bu tip ağaçların büyük bölümünün tropik ormanlardan elde edilmesi , kontrplağın yerine geçebilecek bir levha arayışını getirmiştir.

Kontrplak yapımında kullanılamayacak düşük kalitedeki ince çaplı tomruklardan üretilen OSB, bir çok alanda kullanılmaya başlanmış özellikle de kontrplağa rakip olmuştur. OSB özel hazırlanmış yongalarına (strands) yön verilerek üretilen bir yongalevha türüdür. Hammadde: Yongalevha üretiminde kullanılan her türlü hammadde OSB üretiminde kullanılabilir. Kullanılabilecek en küçük ağaç çapı 5 cm dir. OSB üretiminde ağaç kabuğu kullanılmaz.

OSB üretiminde kavak ve çam gibi hızlı büyüyen ve özgülağırlığı düşük ağaç türleri kullanılabilmektedir. Amerika’da kullanılan ağaç türleri, Kavak (Populus), Siğilli Huş(Betula verrucosa), read more Güney Çamları (Pinus palustris,p. echinata,P.elliottii,P.taeda), Red Maple (Acer rubrum), Sweetgum (Liquidambar styraciflua), Yellow Poplar (Liriodendron tulipifera) ve Western-Red Cedar (Boylu Mazı,Biota plicata) dır (3,9).

OSB’nin kullanım alanları Mobilya endüstrisi (mobilya, koltuk, kanepe arkası), beton kalıbı, çatı kaplaması , yer döşemesi , döşeme altlığı, reklam panoları, tarımsal yapılar, prefabrik yapı elemanları,duvar paneli, dekorasyon levhaları, ağır malzeme ambalajları, kendin yap sektörüdür.

Koçist Orman Ürünleri
OSB OSB Plaka İthal OSB Yerli OSB OSB Fiyatları OSB Nedir OSB Ölçüleri OSB Levha OSB Ebatları OSB Fiyat Listesi OSB Levha Fiyatları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *